Ma már elképzelhetetlen az életünk távirányító nélkül; ezeket a kis alkalmatosságokat használjuk a televíziókhoz, a házimozi rendszerekhez, a riasztórendszerhez, a klíma berendezésekhez, de még a garázskapukhoz is. Az életünket igyekszünk egyre kényelmesebbé tenni, aminek szerves részeit képezik a távirányítók.
A távirányítók olyan szinten a mindennapi életünk részévé váltak, hogy meghibásodás vagy elvesztés esetén nem tudunk mit kezdeni a hiányukkal.
A televíziózás elképzelhetetlen távirányító nélkül. Képzeljük csak el, minden egyes csatornaváltáskor fel kellene kelnünk, ki kellene takaróznunk, esetleg letenni a pattogatott kukoricát... Egyszerűen nem így szoktuk meg. A televíziózás kényelmének nélkülözhetetlen része a távirányító.
A mai modern távirányítók ősei 1977-ben jelentek meg. Az akkori technológiai fejlettségi szint felső kategóriáját jelentette a infravörös kommunikációval működő tv-távirányító. Három évvel később már a kereskedelemben is megjelentek. Egyre nagyobb igény mutatkozott a termék iránt, amit a Philips cég tudott meglovagolni.
Noha teljesen új technológiák láttak napvilágot, amelyek lehetővé teszik a gesztusokkal vagy karmozdulatokkal történő irányítást, ezek aligha honosodnak meg a mindennapjainkban. Egyelőre biztosan nem.
Mára teljesen megváltoztak a tv nézési és „távirányítási” szokásaink. Míg a távirányítók nélküli korszakban órákat töltöttünk egyetlen csatornán, mára viszont a távirányítóval a kezünkben akár egy perc alatt végigpásztázzuk az összes csatornát. Ezek a változások nem csak a gyártókra róttak feladatokat (képessé kellett tegyék a készülékeket a csatornaváltások negatív hatásainak kiküszöbölésére), hanem a marketingesekre is. Ma már meg kell dolgozni azért, hogy egy reklámot végignézzünk.